Loading Events

Akvarelės paroda „ŠIMTMEČIŲ AIDAS“

sausio 17 @ 17:00 - kovo 2 @ 12:00

Akvarelės šimtmečių aidas

Akvarelė – ilgaamžė ir sudėtinga technika. Jos istorija ir raida kupina pakilimų ir kryčių: privalomas aristokratų mokslų dalykas arba laisvalaikio pramoga, naujų meno krypčių pradžia arba eskizų štrichai kelioniniuose albumuose – visa tai gali būti (ir yra) sakoma apie akvarelę. Nostalgiškai romantiški senų atvirukų peizažai arba šiuolaikiška, apgalvota, abstrakti tapyba – tai taip pat apie akvarelę. Kūrybinis akvarelės laukas nestokoja sudėtingų etapų, kartais galima girdėti, kad lieti akvareles yra labai lengva, todėl šia technika sukurti kūriniai neprilygsta aliejinei tapybai, akvarelės darbai nėra ilgaamžiai ar pan. Ir nors šiandien dar negalime smarkiai džiaugtis, kad į akvarelininkų būrį aktyviai jungiasi jauni menininkai, vis dėlto turime pavyzdžių, kad akvarelė yra drąsios saviraiškos įrankis, abstrakčiais potėpiais netradiciniuose formatuose išreiškiantis pačias įvairiausias emocijas ir būsenas. Būtina prisiminti, kad norit matyti paveikius ir giliaprasmius rezultatus, akvarele kuriančiam menininkui reikalingi ir tvirti dailės pagrindai, ir ilgametė praktika, ir drąsa bei atkaklumas, taip pat jautri vaizduotė bei subtilus gebėjimas jausti vandens tėkmę ir spalvos (pigmento) savybes.

Puoselėti tradicijas ir ieškoti naujovių, pristatyti geriausius akvarelės meistrus ir paskatinti jaunuosius kūrėjus imtis akvarelės – tokius tikslus kelia tarptautinių akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ organizatoriai. 2006-aisiais Kaune, po ilgesnės pertraukos buvo surengta pirmoji tarptautinė akvarelės paroda, kuriai buvo suteiktas simbolinis „Baltijos tiltų“ pavadinimas. Kas dvejus metus vykstančiose parodose jau buvo pristatyta daugiau kaip 400 autorių iš beveik 20 šalių.  

2018 metais minėjome Pabaltijo akvarelės trienalių, kurios 1968-aisiais buvo pradėtos rengti Rygoje, 50-metį. Verta paminėti, kad šios parodos, tuo metu sudarę galimybę tik trijų prie Baltijos esančių „sesių“ – Lietuvos , Latvijos ir Estijos – dailininkams akvarelininkams kas trejus metus pristatyti savo kūrybą plačiajai publikai ir pasidairyti vieniems į kitus, turėjo reikšmingos įtakos puoselėjant ir plėtojant savitas nacionalines lietuvių, latvių ir estų akvarelės mokyklas.        
Lietuvoje akvarelė pradėjo populiarėti dar tarpukariu, kuomet jos pradininku tapo K.Sklėrius. Taip pat šią sritį aktyviai vystė Č. Kontrimas, J. Mikėnas, o vėliau – A. Savickas, P.Stauskas, A. Lukštas, P. Porutis, E. Urbanavičius, I. Budrys, O. Jablonskis ir daugelis kitų skirtingų kartų autorių. Daugelio šių lietuvių autorių darbai buvo eksponuoti toje pirmojoje parodoje Rygoje, greta iškilių to meto Latvijos ir Estijos akvarelininkų darbų. Gaila, kad mažo formato ir tik juodai-baltas, šių dienų akimis žiūrint,  prastokos kokybės parodos katalogas neleidžia gėrėtis tuomet eksponuotų akvarelių spalvomis.

Vis dėlto šiandien galime džiaugtis: tradicijos – tęsiamos. Parodoje „Šimtmečių aidas“ pristatoma po penkis tų pačių trijų valstybių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – autorius, kurie toliau plėtoja akvarelės kūrybą. Lietuvai atstovaujantys menininkai – Voldemaras Barakauskas, Osvaldas Jablonskis, Rimvydas Mulevičius, Eugenijus Nalevaika, Vidmantas Zarėka yra puikiai žinomi ir Lietuvos, ir tarptautinei auditorijai. Latvijos dailininkai – Irena Lūse, Ieva ir Janis Spalvinšai, Irida Lazdina taip pat ne kartą dalyvavę ir Lietuvoje rengiamose akvarelės parodose, ir tarptautiniuose projektuose. Jaunesniosios kartos dailininkė Oksana Vronska iš Daugpilio pelnė ne tik pernai vykusios konkursinės bienalės parodos žiuri diplomą, bet ir specialų rėmėjų prizą. Estijos menininkai – Tiiu Pallo-Vaik, Mall Paris, Tuuli Puhvel, Eero Ijavoinen  bei Mari Roosvalt – taip pat jau pažįstami Lietuvos publikai, savo kūrybą pristatantys ir plačiai užsienio auditorijai.

Nepaisant to, jog dauguma paveikslų buvo eksponuoti 2018 metų rudenį vykusioje 7-ojoje tarptautinėje akvarelės bienalėje „Baltijos tiltai. 2018. Iš esmės“, tokio sąstato paroda Lietuvoje rengiama po ilgokos pertraukos. Manome, kad išties simboliška Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybių atkūrimo šimtmečius paminėti akvarelės kolekcijos pristatymu. Akvarelės istorija leidžia teigti, kad tikrosios vertybės yra ilgaamžės. Tokia yra akvarelė – iš pirmo žvilgsnio, lengva, jautri ir subtili, tačiau tuo pat metu sudėtinga, įnoringa, visą grožį ir galimybes atsiskleidžianti tik kantraus meistro rankose. Tokia yra ir mūsų laisvė – ją pasiekus, reikia kasdien nuoširdžiai dirbti, kad būtų galima mėgautis trokštamu rezultatu ir kurti vertybes, kurias perduosime ateities kartoms.

Parodos organizatoriai