Loading Events

IV KNYGOS MENO PARODA 2018: iliustracijos

kovo 8 @ 17:00 - balandžio 20 @ 12:00

Antrą dešimtmetį vykstanti Knygos meno paroda yra jau 4-oji. Daug kam paroda atpažįstama pagal logotipą, kurį sukūrė Romas Orantas (1949–2012), vienas iš jos rengėjų; logotipe tarsi ant lentynėlių sudėliotos stambios raidės: KNYGOS MENO PARODA. Monumentalus užrašas perduoda žinią apie knygą, o knygų parodoje neišvysite – eksponuojami tik iliustracijų originalai, skirti knygai. Paroda rengiama kas treji metai ir joje galima išvysti pastarųjų metų knygos dailininkų kūrybą. Tai savita trejų metų Lietuvos knygos dailininkų retrospektyva: vieni kūriniai jau atspausti ir paplito atitinkamais tiražais, kiti – sukurti neseniai, ir dar laukia spaudos mašinų išbandymo. Dar viena parodoje eksponuojamų kūrinių grupė yra autorinei knygai skirtos iliustracijos: jos egzistuoja kaip tekstų, užsakovų, terminų ir kitų įsipareigojimų nevaržomos dailininko idėjos.

Šiemet Knygos meno parodoje pristatomi 34 Lietuvos knygos dailininkai. Vienų braižą mes atpažįstame, kiti – dar tik pradeda iliustruotojo kelią. Įdomiausiems kūriniams atrinkti ir juos įvertinti buvo pakviesta šios srities profesionalų komisija, kuri nominavo geriausius iliustruotojų darbus.

Šiemet I premijos laureate paskelbta dailininkė Lina Itagaki už iliustracijas Jurgos Vilės knygai Sibiro haiku (Aukso žuvys, 2017). Tai pirmoji abiejų kūrėjų knyga, siekianti supažindinti vaikus su tremtimi, su mūsų senelių ir prosenelių istorija. Sibiro haiku įvertinta už inovatyvią formą, iliustracijų meninį įtaigumą, darnią vaizdo ir žodžio vienovę.     II premija paskirta neseniai debiutavusiai Monikai Vaicenavičienei už iliustracijas jos pačios knygai Per balas link aušros (Tikra knyga, 2018). Dailininkė iliustracijose naudoja kelias dailės priemones: piešia pieštuku ir spalvotais pieštukais, karpo, tapo guašu, rašo ranka, – šitaip ji puikiai perteikia besikeičiantį žmogaus gyvenimą, kelionių nuotaikas ir politikos, valstybės formavimosi etapus. III premija paskirta neseniai iškilusiai ir mums jau žinomai menininkei Aušrai Kiudulaitei už Mariaus Marcinkevičiaus knygą Draugystė ant straublio galo (Tikra knyga, 2017). Dailininkė debiutavo su Evelinos Daciūtės knyga Laimė yra lapė (Tikra knyga, 2016), parodoje eksponuojamos iliustracijos iš antrosios jos knygos. Algirdo Steponavičiaus vardo premija paskirta Vilniaus dailės akademijos absolventei Simonai Jurčiukonytei už iliustracijas autorinei knygai Istorija ne apie spyglį (2018). Iliustracijos atspaustos litografijos ir medžio raižinio technikomis, didelio formato lakštus galima apžiūrėti iš abiejų pusių. Premija paskirta už tradicijų tąsą ir inovatyvią meninę formą.

Diplomais apdovanotos dar trys jaunos Lietuvos iliustruotojos. Rasa Jančiauskaitė parodoje eksponuoja Mariaus Marcinkevičiaus knygos Maži eilėraščiai mažiems (Tikra knyga, 2018) iliustracijas. Dailininkė paprastai, lengva ranka piešia gyvenimiškas situacijas, jas papildydama absurdo elementais. Laima Matuzonytė eksponuoja autorinės knygos ciklą Žmogus su stalo kojomis (2018). Dinamiškos, gražią teksto ir vaizdo dermę kuriančios iliustracijos jau buvo rodytos Londono knygų mugėje, tarptautinėje pop-up iliustracijų parodoje. Dar viena Vilniaus dailės akademijos grafikos katedros absolventė Greta Alice Liekytė pristato Ričardo Gavelio knygos Vilniaus pokeris (2018) iliustracijas. Jos išsiskiria vaizdų tankiu, turi komikso ir šaržo elementų, pasirinktas vaizdo dekonstravimo būdas, artimai besisiejantis su tekstu.

Knygos meno paroda žvelgia ne vien į praeitį, bet kartu rodo ateitį, viltį, naujus planus. Tikimasi, kad po trejų metų ji vėl įvyks, gal nauju tikslesniu pavadinimu, pavyzdžiui, Lietuvos – o gal vėl visų Baltijos šalių, kaip kadais – iliustracijų trienalė; gal jos organizatoriai bus kiti, gal ji bus surengta kitoje erdvėje, bet aišku viena, kad kūrėjų vardai ir jų sukurtos iliustracijos liks Lietuvos meno istorijoje ir ateinančią Lietuvos kartą auginančiose paveikslėlių knygose.

Jolita Liškevičienė