Loading Events

Janinos Monkutės-Marks paroda. Tapyba. Tekstilė

2017 liepos 1 @ 08:00 - 2017 spalio 1 @ 17:00

Parodos vieta: Krakių kultūros centras (Laisvės a. 1, Krakės)

Janiną Monkutę-Marks pažinojusieji apibūdina kaip aktyvią, visad turinčią įvairių kūrybinių sumanymų ir aktyviai kuriančią asmenybę. Krakių kultūros centre pristatoma ankstyvosios Janinos Monkutės-Marks kūrybos ir siuvinėjimų paroda „Dovana Tėviškei“.

Ankstyvuosiuose Janinos Marks kūriniuose, nors netiesiogiai, bet atsispindi Antrojo Pasaulinio karo ir emigracijos išgyvenimai. 1958 – 1960 m. tapyboje vyrauja dramatiška įtampa, neperregimos tamsos plotais įkūnyta nežinomybė. Skaudžią asmeninę patirtį paversti kūrybos objektu dailininkę paskatino tuo metu Čikagoje populiari „Agresyviojo meno“ (Art Brute) dailininkų grupė. Jos žymiausi nariai Leonas Golubas ir Seymoras Rossofsky‘s taip pat kūrė karo, agresijos, prievartos ir žmogaus savijautos negailestingame pasaulyje temomis. Septintojo dešimtmečio pradžioje Janinos Marks tapyba pasuka abstrakcijos ir dekoratyvumo link. Dailininkė ima eksperimentuoti koliažo technika, gesso gruntu, suteikiančiu paveikslo paviršiui reljefiškumą. To laikotarpio tapybos darbų pavadinimai dvelkia melancholija. Dailininkė kuria ne trimatę gamtos imitaciją, o emocinį ženklą. Įvairių atspalvių, storu dažų sluoksniu nutapyti mozaikiniai plotai savo mirgėjimu perteikia nuolatinį savijautos ir aplinkos kitimą.

Siuvinėjimai buvo sukurti ilgų kelionių į egzotiškas šalis metu. Turėjusi galimybę keliauti po pasaulį kartu su vyru Ira Marks, menininkė visuomet pasiimdavo į kelionę audinio ir siūlių,  ilgų skrydžių metu turėdama laisvo laiko Janina siuvinėdavo. Ji visad nešiodavosi ir bloknotą bei pieštukų, kad kilus naujoms mintims, ar pamačius jai įdomius vaizdus, spėtų užsirašyti pastabas ar nusipieštų eskizus būsimiems kūriniams. 

Parodos kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė