Loading Events

Tarptautinė keliaujanti tekstilės meno paroda „AZIJA-EUROPA III“

2018 sausio 12 @ 17:00 - 2018 kovo 10 @ 12:00

„Azija-Europa“ – tai tekstilės meno parodos, kurioms 2009 m. pradžią davė Erny Piret. Ji taip pat buvo 2 pirmųjų parodų organizatorė ir kuratorė. Tuo pačiu metu tai buvo proga jai padėkoti japonų menininkei Kakuko Ishii už ilgą draugystę.

Dėl savo amžiaus Erny Piret teko atsisakyti šių parodų organizavimo. Aš sutikau perimti ir pratęsti jos darbą kaip organizatorė bei kuratorė, kad išsaugočiau šią gražią ir sėkmingą tradiciją bei suteikčiau Azijos ir Europos menininkams galimybę dalyvauti šioje prestižinėje parodoje.

Man tai didelė atsakomybė, kuri reikalauja ne tik daug energijos, bet ilgų darbo valandų. Tačiau nepaisant to, kad administracinis ir organizacinis darbas nėra mano stiprioji pusė, dalyvaujančių menininkų įvertinimas ir dėkingumas suteikė man didelę paskatą. Visų pirma manau, kad esu tikra menininkė.

Azijos-Europos parodų koncepcija – atskleisti Europos ir Azijos tekstilės menininkų turtingą bei kūrybingą vaizduotę per jų specifinių kultūrų prizmę.

Paroda pristato konkrečią tekstilės ir pluošto meno kūrinių viziją, kuri parodo, kad menininkai išimtinai naudoja technikas, leidžiančias jiems išreikšti save. Šis patirties, intuicijos ir išradingumo junginys dažnai lemia netikėtus bei stebėtinus rezultatus. Pasikartojančiuose judesiuose, turimose žiniose ir eksperimentams skirtame laike slypi kažkas neįtikėtino ir net stebuklingo, galiausiai virstančio meno kūriniu. Menininko viduje slypi šis laisvės momentas, kuris suteikia sinergiją kūnui ir protui. Akivaizdu, kad menininkas pasitiki savo patirtimi ir neapsiriboja šiuolaikinių meno tendencijų įtaka.

Ši paroda yra draugiško dviejų kultūrų identiteto susidūrimo ir dialogo tarp jų bei jų tradicijų tęstinumo pristatymas.

Azijietiški kūriniai yra autentiški ir jų kultūra yra jų tradicijų tęsinys, tačiau europiečiams nėra ko jiems pavydėti, nes jie taip pat gali didžiuotis savo išradingumu, įvairove ir originalumu. Tikėdama šia idėja, priėmiau tik Azijos menininkų darbus, kurie buvo atlikti tradicinėmis azijiečių technikomis.

Kiekvienas iš atrinktų Europos menininkų atliko asmeninius tyrimus, išgyveno ir ištobulino savo pasirinktą techniką, susijusią su mūsų europietiška kultūra. Jie įsisavino autentišką bei kūrybišką požiūrį, sukurdami skirtingas ir dažnai stebinančias technologijas bei medžiagas. Čia norėčiau pateikti keletą pavyzdžių. Pirmiausia norėčiau paminėti audimą ir gobelenus, o taip pat nėrinių, nėrimo, tiulio, siuvinėjimo, mezgimo, siuvimo mašina ir daugelį kitų naujų technikų.

Aš suvokiu šią parodą kaip paties meno kūrinį, į kurį aš įdėjau savo asmenybę ir savo jautrumą. Tai, žinoma, pavojingas, bet taip pat ir labai įdomus kelias.

Parodoje eksponuojami kūriniai iš 3 Azijos šalių: Kinijos, Japonijos ir Pietų Korėjos bei iš 14 Europos šalių: Prancūzijos, Belgijos, Lenkijos, Vengrijos, Ispanijos, Liuksemburgo, Čekijos, Suomijos, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Vokietijos, Švedijos ir Italijos. Nepriklausomai nuo to, ar meno kūriniai kabo ant sienos, sklendžia erdvėje, guli ant grindų ar ant pakylos, kiekvienas jų pasirinktas, siekiant sukurti nuostabią harmoniją.

Entuziazmas bei noras dalyvauti šioje parodoje paskatino kelis menininkus sukurti naujus kūrinius ir šioje parodoje pristatyti juos pirmą kartą. Norėčiau nuoširdžiai jiems padėkoti! Kiti menininkai prisijungė prie parodos su svarbiausiais savo darbais, kurių asmeninė koncepcija yra daugelio metų tyrimų rezultatas.

Pirmosios dvi parodos „Azija-Europa“ buvo itin sėkmingos ne tik tarp lankytojų, bet taip pat ir tarp dalyvavusių menininkų. Ši trečioji paroda siejama su dideliais menininkų, muziejų bei tekstilės meno gerbėjų lūkesčiais.

Atsižvelgdama į apsilankymų ir „patinka“ paspaudimų skaičių mūsų tinklaraštyje bei „Facebook“ paskyroje, pastebėjau nuolatos didėjantį susidomėjimą šia paroda.

Marika  SZÁRAZ,
Tarptautinės keliaujančios tekstilės meno parodos „Azija-Europa III“ kuratorė

Ši paroda buvo pristatyta Vokietijoje Deutsches Textilmuseum Krefeld ir Lenkijoje Centriniame tekstilės muziejuje Lodzėje. Paskutinė parodos stotelė – Janinos Monkutės-Marks muziejus.

Dalyviai:

OLANDIJA: Marian BIJLENGA

BELGIJA:  Nora CHALMET,  Jeannine De RAEYMAECKER

ČEKIJOS RESPUBLIKA:  Blanka ŠPERKOVÀ

ISPANIJA:  Maria ORTEGA

ITALIJA: Kela CREMASCHI

LATVIJA: Antra AUGUSTINOVICA  

LENKIJA: Włodzimierz CYGAN, Magdalena SOBOŃ

LIETUVA: Lina RINGELIENĖ, Ausra SEDLEVIČIŪTĖ

LIUKSEMBURGAS: Erny PIRET

PRANCŪZIJA: Jean MICHEL LETTELIER; Françoise MICOUD 

SUOMIJA: Raija JOKINEN  

VOKIETIJA: Rina KOLESNIKOVA, Bara LEHMANN-SCHULZ

VENGRIJA: Marika SZÁRAZ

ŠVEDIJA / KORĖJA: Jin-SOOK SO

JAPONIJA:  Kazue HONMA, Kakuko ISHII, Yasuko IYANAGA,  Akiko KUMAZAWA,  Miki NAKAMURA, Yukako SORAI,  Kyoko UEDA, Makiko WAKISAKA, Rieko YASHIRO, Mitsue ITO , Ken KAGAJO, Hideaki KIZAKI 

PIETŲ KORĖJA: Young-SOON CHA, Yong-SOON CHUNG,  Sung-SOON LEE,  Yeon-SOON CHANG

KINIJA:  Beili LIU